Skip to content

Gear Review

Bästa pannlampor för rucking 2026

De 6 bästa pannlamporna för tidiga morgon- och nattrucks - från Nitecore för cirka 380 kr till Petzl Swift RL för cirka 1 390 kr. Lumen, batteritid och komfort med ryggsäck.

We may earn from Amazon and GORUCK purchases. GORUCK may also provide gear for testing; partners do not approve our conclusions. How we make money
Rucking trailSave
The Short RuckDon't have 15 minutes? Here's what matters.
  • Bästa totalt: Petzl Actik Core. 625 lumen, USB-C-laddning med reservdrift på AAA-batterier, 88g. Cirka 850 kr.
  • Bästa budgetval: Nitecore NU27. 600 lumen, USB-C-laddning, 56g och tre färgtemperaturer. Cirka 380 kr.
  • Bästa premiumval: Petzl Swift RL. 1 200 lumen, reaktiv ljusstyrka och stabil passform på stig. Cirka 1 390 kr.
  • Du behöver 200-400 lumen för vägrucking, 400+ för stigar. Rödljusläge spelar roll för grupprucks.

Om du rucker innan soluppgången eller under gatuljus är en pannlampa inte valfri - den är nödvändig. De flesta ruckers tränar tidigt (slår värmen och jobbet) eller på kvällen, och när du bär 9-18 kg måste händerna vara fria och ryggsäcken balanserad. En ficklampa i handen? Det är ett mobilitets problem som väntar på att hända.

Rätt pannlampa lyser upp din väg utan att tömma batteriet halvvägs, sitter bekvämt under en keps eller mössa och väger precis nog att du knappt märker den. Fel pannlampa studsar vid varje steg, bländar mötande löpare eller dör den tredje morgonen.

Snabbval

Snabbval
PannlampaPrisLumenViktBatteriBäst för
Petzl Actik Corecirka 850 kr62588gUSB-C CORE eller 3 AAABalans mellan ljus och vikt
Nitecore NU27cirka 380 kr60056gUSB-C-laddningBudgetmedvetna ruckers
Petzl Swift RLcirka 1 390 kr1 20092gUSB-C-laddningTerrängrucking och längre distanser
BioLite HeadLamp 800 Procirka 300 kr800 burst / 500 hög150gMicro-USB-laddningLånga nattpass, laddning under användning
Black Diamond Spot 400cirka 600 kr40086g med batterier3 AAA eller BD 1500Enkelhet och utbytbar ström
Fenix HM65R V2.0cirka 1 000 kr2 200144g inklusive batteri och pannbandUSB-C-laddningSeparat rödljus och IP68-skydd

Vilken pannlampa ska du välja?

RuckingscenarioVad spelar mest rollBästa val
Belysta trottoarer innan jobbetLåg studsa, enkel stråle, tillräcklig synlighetNitecore NU27 eller Petzl Actik Core
Oupplysta parker och grusvägarBredare stråle, bättre vattenresistans, pålitlig batteriindikatorPetzl Actik Core
Teknisk terränguckingHögre effekt, stabilt band, väderresistans och en plan för reservströmPetzl Swift RL eller BioLite HeadLamp 800 Pro
VintertuckingKall väder-batteribeteende och handskevänliga kontrollerBlack Diamond Spot 400 eller Petzl Actik Core
GrupprucksRödljus eller snabb dämpning för att inte blända folk nära digFenix HM65R V2.0

Vad som faktiskt spelar roll i en pannlampa

Vad som faktiskt spelar roll i en pannlampa

Lumen och din rutt. Vägrucking under gatuljus? 200-300 lumen räcker. Terrängucking, öppen terräng? Hoppa till 400-600. Allt över 800 lumen är överdrivet för de flesta ruckers.

Vikt och komfort under last. En lastad ruck drar redan ner axlarna. Din pannlampa bör kännas osynlig. Allt under 120g fungerar bra; över 200g och du känner det efter mil 3.

Batteritype. Uppladdningsbara USB-pannlampor (särskilt USB-C) är praktiska och billigare på lång sikt. AA-batterier är omedelbart utbytbara var som helst och kräver ingen planering.

Vattenresistans. IPX4 minimum (stänkskyddad). IPX7-IPX8 innebär att du kan sänka ner den kortvarigt.

Rödljusläge. Det här är underskattat. När du ruckar med en grupp, bländar ett starkt vitt ljus alla. Rödljusläge låter dig navigera utan att förstöra nattseendet för din grupp.

Pannlamporna som är värda dina pengar

Petzl Actik Core

Actik Core är ett balanserat val för de flesta ruckers. 625 lumen räcker för väg och enklare stig utan att alltid köra batteriet på max. Den har inte reaktivt ljus, det finns på Swift RL nedan, men den blandade ljusbilden och rödljuset täcker de flesta rucks. Vid 88g märks den knappt. CORE-batteriet laddas med USB-C, och tre AAA-batterier fungerar som reserv. IPX4 räcker för stänk och regn, men inte nedsänkning.

Nitecore NU27

NU27 förbättrade specifikationerna från föregångaren: 600 lumen, tre valbara färgtemperaturer, USB-C-laddning, IP66 och 56 gram. Den är lättast i jämförelsen och kostar omkring 380 kr.

Petzl Swift RL

Swift RL är för teknisk terräng och högre fart. 1 200 lumen ger gott om ljus, och det reaktiva systemet anpassar ljusstyrkan efter omgivningen. IPX7 klarar kraftigt regn. Kompromissen är kortare drifttid på full effekt. Välj den för långa stigrucks, tidiga starter långt från gatljus eller om reaktivt ljus är värt prisskillnaden.

BioLite HeadLamp 800 Pro

BioLites nuvarande modell ger 500 lumen på hög nivå och en burst på 800 lumen. Batteriet sitter bak, vilket balanserar vikten och håller lampan framtill låg. Den kan laddas medan den används, så en powerbank kan driva den genom ett långt nattpass. Vid 150g är den tyngst i jämförelsen och saknar reaktivt ljus. Välj den när lång drifttid och laddning under användning betyder mer än låg vikt.

Black Diamond Spot 400

Black Diamond Spot 400 ger 400 lumen för väg och måttlig stig. Den använder tre vanliga AAA-batterier, som är enkla att ersätta på resa, och kan även använda det laddningsbara BD 1500-paketet. Med batterier väger den 86g, den har rödljus och IPX8-klassning. Välj den om utbytbara batterier är viktigare än inbyggd laddning.

Fenix HM65R V2.0

Fenix HM65R V2.0 är det "proffsklassade" alternativet. Maxeffekten på 2 200 lumen är överdriven för de flesta rucks, men det verkliga värdet är det separata rödljuset och IP68-skyddet mot damm och vatten. Med 144 g inklusive batteri och pannband är det en robust utrustningsdel, inte ett ultralätt alternativ. Rödljuset är utmärkt för att bevara nattseendet i en grupp.

Hur många lumen behöver du faktiskt?

Vägrucking (belysta gator, dagtid före soluppgång): 200-300 lumen. Blandad terräng (viss asfalt, viss lätt stig): 400-600 lumen. Söta platsen. Terrängucking (oupplyst, teknisk, natt): 600-900 lumen. Petzl Swift RL eller BioLite HeadLamp 800 Pro passar här. Ultradistans eller bergsterräng: 900+ lumen.

Frestelsen är att alltid gå ljusare. Motstå det. En pannlampa på 2 200 lumen i en grupprucking är irriterande.

Kallt väder och batteritid

Kyla dödar uppladdningsbara batterier. I vintertucking, håll pannlampan nära kroppen när den inte används - i en bröstficka - så att den håller sig varm. Ett kallt batteri kan visa 20% kvar, men det är faktiskt på 5%.

Pro tip

Innan ett stort nattruck eller ett vinterpush, testa pannlampans körtid på den faktiska rutten vid den faktiska temperaturen. Batteritillverkare testar i 21°C-labb. Din 5-klocka decemberruck vid 2°C är annorlunda.

Nästa steg

Välj den pannlampa som passar dina rutter och din budget. Om du är osäker är Nitecore NU27 för cirka 380 kr ett rimligt första val. Petzl Actik Core för cirka 850 kr ger reservdrift med AAA-batterier och mer allroundkapacitet.